Legendární Vulkánec

Ať už jste fanoušky sci-fi fenoménu Star Trek nebo máte rádi doktora Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku, postavu Spocka zaručeně znáte. Jde o postavu, která byla napůl člověkem a napůl Vulkáncem, k čemuž ani Sheldon Cooper neměl příliš daleko. S rolí pana Spocka je ovšem neodmyslitelně spojeno jméno herce Leonarda Nimoye, který mu obětovat vlastní život .

sál v kině

Herci, kteří hrají větší část života jednu roli a ještě k tomu ve filmu či filmové sérii, která se stane světovým fenoménem, musí s touto postavou žít až do konce života. To se týká nejen Leonarda Nimoye, ale například i herců z Herryho Pottera, Spidermana, Avengers, Pretty Woman apod. Vždy, když se natočí slavný a úspěšný film, pro představitele hlavních postav to má pozitivní i negativní následky do budoucnosti.

S kariérou kupředu

Pozitivní stránkou jsou samozřejmě finance, příval nabídek na další role a posun kariéry. To ocení i partneři herců. Negativ je ale někdy mnohem víc a mají nedozírné následky. Leonard Nimoy se do postavy Vulkánce prakticky převtělil i ve skutečném životě, což se mnohdy stává. Například představitel dr. House i mimo natáčení kulhal, protože na to byl tak zvyklý. Vraťme se ale k Leonardovi.

Dokonalým Vulkáncem nebyl jen na plátně. Dokonce i bez nasazených špičatých uších ho v něm jeho manželka poznávala každý den. Citově chladný a odtažitý, extrémně racionální, velice inteligentní a naprosto klidný v každé situaci. Není se ale čemu divit. V postavě Vulkánce strávil s přestávkami téměř půl století. To by se jeho charakter dostal pod kůži každému.

starý navíják filmů

Dokonalý na scéně, troska za ní

Se slávou přicházejí problémy. Ani tento výjimečný muž nebyl výjimkou z pravidla. Poté, co se Star Trek dostal na filmová plátna a začal vydělávat těžké peníze, přišla závislost. Stejně jako mnoho z jeho kolegů, i tento úžasný člověk propadl závislosti na drogách a musel podstoupit léčbu. Potýkal se ale také se závistí ze strany kolegů, konkrétně Williama Shatnera.

Ať byl jeho život jakkoli složitý, různorodý a někdy i depresivní, filmoví nadšenci na něj budou vždy vzpomínat v dobrém. A pokud se chcete o jeho životě dozvědět co nejvíc přímo od zdroje, přečtěte si jeho knihy Nejsem Spock z roku 1975 a Jsem Spock, která vyšla o 20 let později.