Počítače nám mění život úplně všem

Počítače jsou v dnešní době úplně běžné. Dříve to byl vynález, který si mohli dovolit jen ti, co byli postaveni nejvýše, ale v teď jej má v domácnosti skoro každý. Už malé děti u počítačů vysedávají celé odpoledne po škole, hrajou si hry, dospívající tráví mnoho času na seznamkách, sociálních sítích či jim probíhá výuka právě přes počítač. Některé školy mají přenosný počítač i v povinné výbavě studenta.

Dřívější počítače, především první počítač zabral prostorově celou průměrnou místnost. Díky vývoji postupem času se nám teď vleze do tašky, kterou si vezmeme přes rameno a doneseme tam, kde se můžeme věnovat tomu, co zrovna potřebujeme.

pc

Určitě nám počítače usnadňují život, ovšem v některých případech jej i různě komplikují. U malých dětí, především chlapců, vzniká závislost na počítačových hrách, a to i v brzkém věku. Starší si to už dokáží často kontrolovat, ale u těch mladších, to je složitější. Přestanou chodit s kamarády ven, neplní si své domácí úkoly, netráví čas s rodiči, ale jsou jen zalezlí v pokoji a sedí u počítače, občas zapomínají i na každodenní povinnosti, jako je například pravidelná strava či uvědomění si, že mají vůbec hlad. Je potřeba svým dětem věnovat dostatek pozornosti a najít jim zábavu i jinak, aniž by na počítač pořád mysleli.

kniha

Mnoho osob používá počítač k vytvoření podkladů pro své přednášky, ukládají si zde různé vzpomínky, píšou si poznámky ať už k učení, k zaměstnání či nákup, zkrátka jej využívají tím správným způsobem. Určitě bychom ale neměli žít jen počítači a neměli bychom zapomínat na sepisování si věcí na papír, či si přečíst noviny, které na nás nezáří z obrazovek našich zařízení.

Pokud se nudíme, mnoho z nás sáhne po svém mobilním telefonu či si sedne k počítači a jde hledat zábavu. Napíšeme svým přátelům, koukneme se na zábavná videa a podobně. Někteří díky používání počítače dost možná narazí i na svoji životní lásku, kdo ví.

Kde bychom bez počítačů byli?

Jistě v našich řadách najdeme i lidi, jimž dodnes počítače mnoho neříkají. A předpokládat lze i to, že se najdou i našinci, kteří se dodnes počítače ani nedotkli a možná tento in natura, tedy ve skutečnosti, ani neviděli. Ale takových ubývá a jednoho dne zřejmě zcela vymizí. Protože počítače jsou čím dál hojnějším a běžnějším úkazem, jsou pro lidi cenově i jinak stále dostupnější, a tak si své PC zkrátka pořizuje kdekdo.

kreslené počítače

Ať už k tomu máme jakoukoliv motivaci, počítač si prostě koupíme. A pak s ním děláme to, k čemu jsme si ho pořídili. A vesměs často nejen to, to jak s postupem času zjišťujeme, k čemu by nám taková technika ještě mohla být dobrá. Někdo na takovém počítači píše, někdo z něj odesílá e-maily, někdo tu studuje, někdo sleduje zpravodajství, někdo hledá důležitá data, někdo využívá sociální sítě či internetové obchody, kontaktuje úřady, podniká… A někdo třeba jenom hraje na svém PC nějaké ty hry. To všechno a spoustu dalšího totiž dnešní počítače dokážou a umožňují nám. A kdo se bez všech takových nabídek obejde, ten je stále vzácnějším úkazem v našich řadách.

kreslená myš

Umíte si třeba ještě vůbec představit, že byste psali korespondenci na starých psacích strojích nebo dokonce vlastní rukou, pak ji zalepovali do obálek, frankovali, platili za odeslání čím dál větší peníze a u obyčejných dopisů pak trnuli, zda a kdy tyto dojdou do cíle? Umíte si představit, že byste ještě třeba extra jeli na nádraží, abyste tam hledali ve vyvěšených papírových jízdních řádech vhodné spoje? Dokážete si představit, že byste chodili od úřadu k úřadu, od obchodu k obchodu a od banky k bance, doufaje, že mají právě otevřeno? Běhali byste pověstně od čerta k ďáblu ve snaze sehnat to, co zrovna potřebujete? Těžko, že? A toho všeho jsme díky počítačům ušetřeni.

A proto se stala výpočetní technika něčím, co je stále běžnější. A těžko se na tom někdy něco změní.

Počítač a vyhledávání informací

Počítače samy o sobě jsou velmi chytrý vynález, který nám pomáhá s všedními úkoly. V kombinaci s internetovým připojením je však počítač ještě silnější pomocník. V době kdy máme možnost si na počítači vyhledat kdykoliv jakékoliv video nás zajímá klesá například i vynález televize. Mladí lidé si dnes už televize moc nekupují, případně pouze jako obrazovky, přes které si pouští přes internet co se jim zlíbí. Klasické pozemní vysílání ještě neztratilo popularitu u starších generací, které většinou moc nevyužívají internet ani počítače.

klávesnice počítače

Další zdroj informací, který dnes již není tak vyhledávaný jako dříve jsou knihy. Pokud nás něco zajímá, tak pravděpodobně to prvně napíšeme do internetového vyhledávače na svém počítači nežli bychom šli si do knihovny vyhledat knihu na dané téma a poté hledat informaci v ní. Není to z důvodu, že by knihy již nebyly pravdivé, ale zkrátka je vyhledání informace na počítači rychlejší s pohodlnější. Naopak kniha je často důvěryhodnější zdroj informací. Na internetu lze najít mnoho tak zvaných dezinformací a ty dokáží velmi zásadně ovlivnit naše mínění. Internet má také ten problém, že je na něm opravdu velké množství informací, které nás může zahltit.

počítač na stole

Člověk se dokáže soustředit pouze na určité množství vjemů a pokus jich je moc, tak ztrácí pozornost a může se cítit zahlceně. Při hledání informací na počítači je velmi těžké se tomuto jevu vyhnout. Soustředěnost pouze na hledanou informaci je tedy další výhoda knih. Mají ještě ale jednu velikou nevýhodu, s kterou se bohužel velmi těžko bojuje a tou je aktuálnost. Pokud někdo píše knihy o různých faktech, tak třeba během 2 let mohou tyto informace být neaktuální, protože vyjde nový průzkum, který dřívější vědomosti vyvrací a podobně. Internet v kombinaci s počítačem nám přináší mnoho nových možností, ale starší zdroje informací se stále vyplatí zachovávat.