Léto – čas her, zábavy a smíchu

V současné době bývají letní tábory organizovány tak, aby si děti mohly vybrat už dopředu jeho zaměření. Ať už to jsou hudební, divadelní, sportovní, florbalové, koňské, kouzelnické, plavecké, rybářské. A ještě mnoho dalších, jejichž ústřední téma je pevně dáno. Děti si v nich mohou buď prohloubit svoje dovednosti. Nebo vyzkoušet něco zcela nového. Jedním z táborů, který se těší velké oblibě, je tábor pirátský. Přihlásit se na něj mohou děti už od šesti let. Ubytování je zajištěno v čisté přírodě, kousek od přehrady. Les, které tábor obklopuje, vytváří  ideální kulisu pro dobrodružství. Celotáborová hra Piráti z Karibiku, při které vedle každodenního plavání, jízdy na koni a koloběžkách se děti ponoří do středověku. Doby, kdy moře brázdily pirátské koráby. Vyzdobeny černou vlajkou, zkříženými hnáty a lebkou. Což je ústředním motivem celého pobytu. Na kterém se děti společně vydají na Ostrov pokladů. 

Táborové hry na vodě

Cyklistický tábor  je určen všem dětem, které si oblíbily jízdu na kole. A poznávání přírodních krás z jeho sedla. Hned v prvních dnech pobytu jsou děti rozděleny do družstev. Nejen podle věku, ale hlavně podle jejich fyzické zdatnosti. A až poté jsou naplánovány trasy výletů. Většina jich vede po cyklostezkách, což dětem zaručuje bezpečnou jízdu. V plánu je návštěva zajímavých míst v dané oblasti. Po dojezdu jsou připraveny společné hry i zábava. Při večerním opékání špekáčků se často ozývá úlevný smích po zvládnutí celodenních kilometrů.

Táborové hry

Nezapomenutelných čtrnáct dnů mohou děti strávit na adrenalinovém táboře. Určený je pro všechny, které mají rády dobrodružství. Tábor je zaměřen na průpravu k samostatnosti, kterou je nutné prokázat při celotáborové hře. Rovněž naučí nejen spolupráci v týmu, ale i to nejdůležitější. Vymyslet a uspořádat hru pro ostatní. Moto tohoto táborového pobytu zní: Pojeď s námi a vymotejme se společně ze spletitých chodeb času. Ať už si děti vyberou kterýkoliv z nabízených zaměřených táborů, jedno je jisté. Určitě nebudou litovat a potvrdí to hned příští rok. Kdy se přihlásí opět.

Proč i dospělé lidi baví nejrůznější hry

Když se před lety objevily první videohry, asi jen málokdo čekal, jak moc se v průběhu let rozšíří. Nyní jich existuje velmi široká nabídka všech možných žánrů i náročnosti. Každý si tak může vybrat tu, která jej bude bavit. Pravdou však je, že je nehrají zdaleka jen děti. Lidi, kteří na nich vyrostli, tato záliba mnohdy neopustila ani v dospělosti, byť se změnil žánr a náročnost her, které hrají. To ovšem vyvolává zdvižené obočí u značné části populace, která toto jednání vidí jako něco dětinského. To však není až tak docela pravda. Dnes existují i skutečně komplexní hry, zaměřené právě na dospělé hráče. Ty jim umožní zapomenout na starosti všedního dne, odreagovat se a případně si vybít nahromaděnou frustraci způsobem, který nezpůsobí žádnou škodu.

 

hraní hry na konzoli

 

Samozřejmě je pravdou, že existují i profesionální hráči. Ti nejlepší se pak zúčastňují nejrůznějších turnajů a mistrovství, kde porovnávají své schopnosti s ostatními. A pravdou je, že například na mistrovstvích světa bývá jako cena skutečně lákavá finanční částka.

 

Ovšem jen velmi málo lidí se dostane na takovouto úroveň. Je k tomu totiž potřeba skutečný trénink, a na ten má jen málokdo čas či trpělivost. U velké většiny pak pravidelný trénink vede k únavě z dané hry, s tím spojenou ztrátou radosti a snížení výkonu.

 

hraní počítačové hry

 

V každém případě je tedy nutné realisticky zhodnotit své schopnosti a uvědomit si, kolik času můžeme dané hře obětovat. Rozhodně bychom totiž neměli kvůli ní zanedbávat své blízké či zaměstnání. To první nám totiž žádná hra nenahradí, a to druhé potřebujeme k tomu, abychom si mohli kupovat takové nezbytnosti, jako je například jídlo.

 

Rozhodně se tedy nejedná o špatný koníček, jen je nutné mít na paměti, že je to pouze koníček. Neměl by se tedy stát hlavním smyslem a náplní našeho života. Tak se totiž dostaneme na cestu, která v naprosté většině případů nemíří k pěknému cíli.

Společenské hry

Společenské hry

  Lidé si hledají zábavu různými způsoby. Jedním ze způsobu jak si zpříjemnit volné chvilky, je hraní společenských her s přáteli. 

 Jednou z nejvýznamnějších společenských her po celém světě je hra Šachy, nazývána též Královská hra. Tato desková hra pro dva hráče má svůj původ v Persii, kde vznikla ze staré indické hry. V 15. století byla v Evropě upravena do současné podoby. V současnosti se šachy řadí i mezi sportovní disciplínu a od roku 1886 se koná mistrovství světa v šachu.

chess-g868c6d9f8_640 

 Obdobou šachů, v mnohem jednodušší podobě, je Dáma. Místo šachových figurek se při této hře používají kameny rozmístěné po hrací desce. Hra Dáma vznikla v 15. století.

 Známá dětská hra Pexeso je určena pro 2 až 6 hráčů. V Japonsku se obdobná hra hrála už ve 12.století. 

 Mezi lidmi, dodnes velmi oblíbená hra Karty je jednou z nejstarších společenských her. Období jejich vzniku však není známé. Není ani jisté z jaké země karty pocházejí. 

 Kvarteto je hra určená pro 3 až 6 hráčů. 

 Z původně indické hry ze 7.století vznikla současná hra Člověče, nezlob se! V Evropě se objevila na konci 19.století. Je určena 2 a více hráčům. 

 Hru Monopoly může hrát až 20 hráčů. Hra byla vytvořena roku 1943 Charlesem Darrowem. 

game-cubes-gb16a3665b_640

 Pro 2 až 6 hráčů je určena hra Dostihy a sázky. Hra je podobná hře monopoly. Byla vydána roku 1983 Ladislavem Marešem. 

 Další oblíbenou hrou je Mikádo, které má svůj původ v Evropě. 

 Piškvorky, původem z Číny, vznikly již 2 000 let př.n.l. Hra je určena pro 2 hráče. Ke hře nám stačí tužka a čtverečkovaný papír. 

 Již ve starém Egyptě a Persii se 3 000 let př.n.l. hrála dodnes známá a oblíbená hra Vrchcáby. Při hře se používá deska, černé a bílé kameny, kostky a kelímek. 

 Pouze tužka a papírem nám postačí, chceme-li si zahrát hru Šibenice, která vznikla v 19.století.