Když má člověk peníze, proč by si nepořídil auto nebo motorku?

Pokud má člověk dost peněz, rozhodně by si měl takové auto nebo motorku pořídit. Proč? Protože něco takového může člověku ušetřit spoustu času. Jestliže člověk cestuje hromadnou dopravou, pak je vázán na časy, kdy daná doprava jede a to zejména, pokud člověk bydlí někde, kde jednou za hodinu přijede autobus, který člověk dopraví tam, kam člověk potřebuje.

Jestliže si chcete ušetřit čas a nechcete být vázání na hromadnou dopravu, měli byste si pořídit auto nebo motorku, díky kterým se snadno dostanete například do města, když to zrovna budete potřebovat. Nebude potřeba, abyste se dívali v kolik vám jede nejbližší autobus a podle toho jste se museli zařídit.

auto a motorka

Nebojte se si něco takové zakoupit, protože se časem stane to, že si sami začnete říkat, že jste udělali dobrou věc a že je pro vás mnohem lepší cestovat tímto způsobem než jakkoliv jinak. Po čase se klidně může stát, že již člověk zapomene na to, jak se takovou hromadnou dopravou jezdí. Něco takového je zcela běžné. Pokud se po čase daného člověka zeptáte, jestli si ještě pamatuje, jak to například v autobusech funguje, je možné, že vám nebude schopen odpovědět, jelikož už dávno zapomněl.

motorka a auto

Právě auto nebo motorka mají výhodu v tom, že člověk cestuje mnohdy sám a nemusí řešit ten pocit, kdy si vedle něj někdo sedne a bude se na daného člověka mačkat tak, že to bude danému člověku až nepříjemné. Tyto věci jsou v hromadné dopravě běžné a najde se jen málo lidí, kterým něco takového nevadí. Nejhorší může být něco takového v letních měsících, kdy je člověk rád, že teplé počasí nějakým způsobem zvládá a když se na něj někdo lepí, rozhodně to není příjemné.

Rozhodně zvažte, pokud máte dostatek peněz, jestli by nebylo vhodné zvolit auto nebo motorku, než stále jezdit hromadnou dopravou. Nikdo se nemusí dostat do výše zmíněné situace, která je rozhodně příjemná jen opravdu málo komu.

Zatížená střecha?

Začnu tou největší možnou nepříjemností. Havárií. Rakve jsou ve většině případů vyráběný z plastových materiálů. Ten je docela křehký. Může se různě namáhat, vydrží i určité kroucení, ale při nárazu praskne. Většinou dojde jen k prasklinám, které život této rakve prakticky ukončí. Pokud jsou však v rakvi těžké a neuchycené předměty jako například lyže, deformace rakve bude ještě značnější. Při čelním nárazu, a může se to stát i při intenzivním, prudkém

Nechoďte havárii naproti

brzdění, si lyže zachovají svou kinetickou energii a snaží se pokračovat v dopředném směru stejnou rychlostí. Pokud jsou uloženy v zadní části rakve, jsou prakticky vystřeleny do její přídě. Tu většinou proraz a pokračují dále, dokud nenarazí na pevnou překážku. Co mohou takto převážené lyže napáchat za škody je jasné každému, kdo si tuto situaci dokáže představit. Ale zanechme černých scénářů.

Rakve se vyrábí v mnoha provedeních. Některé jsou vysoké a štíhlé, jiné široké a jejich šířka jde v mnoha případech i přes celou šíři střechy.

V každém případě, přes sympatický vzhled, jde o něco, s čím konstruktéři automobilů nepočítali. Výrazně zvětšují příčný průřez automobilu, čímž samozřejmě zvyšují koeficient odporu vzduchu. Přes snahu výrobců, o vytvoření aerodynamického tvaru, až po montáži na střeše vozu dojde na lámání chleba. Každý vůz má jiné obtékání vzduchu. Jiné má maličké auto jako třeba Fabie, jiné velké SUV. Takže až součet vzájemného působení odporu vzduchu je rozhodující pro to, jak se zvýší spotřeba PHM rakev vezoucího automobilu. S jistotou můžete ale počítat, že míň než 1,5l/100km to nebude. Spíše více.

S rakví na střeše vždy stoupne spotřeba

Než se rozhodnete si rakev pořídit, prostudujte si velký technický průkaz vozidla. Naleznete tam informaci o maximálním povoleném zatížení střechy. U nejběžnějších aut je to kolem 50kg, u větších 80 – 100kg. I přesto, že jsou tyto údaje relativně vysoké, nesnažte se do rakve narvat těžký náklad. Ten vždy patří do zavazadlového prostoru vozu.

S rakví a její rostoucí hmotností se zvyšuje těžiště vozu. Vůz je hůře ovladatelný a může překvapit v mezních situacích.

Řidičský průkaz

Kolem osmnáctého roku života je většina lidí na střední škole a začíná je zajímat podobná starost. Hledání vhodné autoškoly a získávání řidičského průkazu. Skoro všichni lidé se schopnost řídit auto učí právě v tomto věku odkdy je to také povoleno. Někteří lidé mají v tomto věku již své vlastní auto a bez řidičského průkazu by jim bylo úplně k ničemu. Průkaz na motorku se dá získat i dříve než v osmnácti, ale je to s ním trochu komplikovanější vhledem k tomu o jakou motorku s jakým výkonem se jedná.

muž na motorce

Dle mé zkušenosti se zhruba polovina lidí těší na řízení auta a nemůže se dočkat až se bude moct legálně a nezávazně v auto sám pohybovat. Ta druhá polovina si pořizuje řidičský průkaz zejména kvůli praktičnosti mít tuto dovednost. V dnešním světě je řízení auta skoro nezbytná schopnost pokud člověk nebydlí ve velkém městě, kde je dobře rozvinutá hromadná doprava.

Dříve se často stávalo, že když spolu bydleli dva manželé, tak pouze jeden z nich řídil auto, ale tím toho druhého na sebe úplně odkázal. Ten druhý z páru, který neuměl řídit musel jakékoliv dojíždění řešit se svou polovičkou a byl tedy méně samostatný. To už dnes nebývá takovým trendem a většinou jsou v rodin minimálně dvě auta a řídí oba z páru.

auto v dešti

Častý problém, který nastává po získání řidičského průkazu je nedostatečné trénování řízení. Například člověk získá průkaz v osmnácti letech, auto od jeho rodičů nemá příležitost využívat jelikož ho stále potřebují oni a tento člověk si na své auto vydělá například až ve dvaceti třech letech což je pět let po získání průkazu a schopnost řídit auto již zapomene. Být dobrý řidič je postaveno nejen na talentu jedince, ale také na časté zkušenosti, která se prostě nedá získat jinak než ježděním.

Řídit auto je veliká zodpovědnost a dnes se člověk bez této schopnosti pravděpodobně neobejde. Řidičský průkaz se tedy vyplatí získat.