Science-fiction ve světě tiskáren

Není tomu zas tak dávno, kdy pro mnohé lidi byl pojem „3D tiskárna“ něco, co slyšeli pouze v televizi. Byl to ten drahý přístroj, který tiskne trojrozměrné předměty, jehož produkty nacházejí uplatnění ve zdravotnictví, strojírenství a v dalších oblastech. Rozhodně nikdo si nemohl představit, že by si 3D tiskárnu mohl pořídit i domů. Dnes je tomu jinak. Lidé si domů tuto technickou vymoženost pořizují, ať už jen na hraní, nebo za účelovým tiskem.

Domácí 3D tiskárny se pohybují v řádech tisíců a deseti tisíců, takže se sice jedná o investici, ale třeba stejnou jako když si koupíte pračku. Musíte ovšem počítat, že jsou tyto tiskárny rozhodně na jiné úrovni než velké profesionální stroje za sto tisíc.


Co je to 3D tisk?

3D tisk neboli aditivní výroba je proces, během kterého přístroj, zvaný 3D tiskárna, vytváří fyzický model na základě digitálního modelu. Ten si můžete vymodelovat sami, nebo existuje spousta serverů, na kterých získáte modely již vytvořené a vy si je pouze stáhnete a můžete tisknout. Princip těchto tiskáren je velmi jednoduchý. Předmět vzniká navrstvováním velmi tenkých proužků na sebe. Ty pak tvoří výsledný tvar. Objekt je tedy tvořen z jednotlivých velmi tenkých vrstev.


Zajímavosti o 3D tisku

· Pokud nechcete investovat do 3D tiskárny, pořídit si můžete také 3D pero. Funguje na podobném principu, avšak má vlastnosti pera. Toto pero bylo vynalezeno počátkem roku 2012.
· Pojem 3D tiskárna pochází z druhé poloviny 90. let. Zde tedy nacházíme i počátky této technologie.
· Tisknout můžete z nejrůznějších materiálů — nejčastěji z akrylonitrilbutadienstyrenu (ABS), polylaktidu (PLA) či polyethylenu (HDPE).
· Česká republika má na kontě nejeden úspěch v této technologické oblasti. Tiskárna Prusa i3 Josefa Průši, návrháře 3D tiskáren, je jednou z nejoblíbenějších na světě. Jeho technologie je open-source, tzn., že kdokoliv na světě si ji může stáhnout, je tedy volně dostupná pro jakékoliv využití.