Konstrukce a popínavky

Konstrukce pro popínavky zajišťují rostlinám oporu i ochranu před větrem, takže se nezlomí a mohou se celou sezonu plazit, opírat se a přichycovat, a přijímat tak tvar dané konstrukce. Opora a rostlina pak vytvoří jeden celek, který nám zajišťuje určité soukromí, zákoutí, žádaný stín nebo krásný doplněk do zahrady.

Než se rozhodneme pro opěrnou konstrukci a rostlinu, měli bychom vědět, jak se který druh pne. Popínavky se hodí snad ke každé konstrukci, buď jako dekorace ke krásným ozdobným oporám, tak i k altánům, terasám, pergolám, mřížím, zídkám a balkónům. Kolikrát ani není nutná montáž konstrukce, neboť můžeme využít stávající ploty nebo vzrostlé stromy. Některé popínavky se přichytí třeba jen na hrubou zeď, jiné se volně otáčejí, některé ale musíme vyvazovat, protože se sami neumí přichytit.

ÚPONKOVÉ ROSTLINY
Tyto rostliny se na oporu přichytávají svými citlivými úponky. Ty se ovinou kolem konstrukce a tak se na místě přidržují a rostlina si roste dál. K uchycování potřebují co největší počet možných míst, proto jsou pro ně nejlepší různé sítě, mříže, plot nebo konstrukce z úzkých tyček, drátů nebo provázků.

o   K úponkovitým rostlinám patří plamének, přísavník révovitý, vinná réva, hrachor.

OVÍJIVÉ ROSTLINY
Tyto rostliny potřebují oporu, která umožňuje výhonům volné otáčení. Celým svým výhonem se sami ovíjí, proto je nemusíme uvazovat. Nejvhodnější jsou pro ně tyče, sloupy nebo pergoly.
o   K ovíjivým rostlinám patří velké množství druhů, například vistárie, zimokeř, zimolez nebo aktinídie.

PŘILNAVÉ ROSTLINY
Na podklad se přichytávají sami svými vzdušnými kořínky nebo přísavkami. Nepotřebují žádné konstrukce, postačí jim kůra stromů nebo hrubší zeď.
o   K přilnavým rostlinám patří například břečťan, pnoucí hortenzie nebo přísavník.

VZPĚRNÉ ROSTLINY
Tyto rostliny se sami neumějí ovíjet ani přichycovat, proto je musíme zasunovat nebo vyvazovat drátkem nebo provázky.
o   Nejoblíbenější vzpěrné rostliny jsou popínavé růže, jasmín nebo ostružiny.