Počítač a vyhledávání informací

Počítače samy o sobě jsou velmi chytrý vynález, který nám pomáhá s všedními úkoly. V kombinaci s internetovým připojením je však počítač ještě silnější pomocník. V době kdy máme možnost si na počítači vyhledat kdykoliv jakékoliv video nás zajímá klesá například i vynález televize. Mladí lidé si dnes už televize moc nekupují, případně pouze jako obrazovky, přes které si pouští přes internet co se jim zlíbí. Klasické pozemní vysílání ještě neztratilo popularitu u starších generací, které většinou moc nevyužívají internet ani počítače.

klávesnice počítače

Další zdroj informací, který dnes již není tak vyhledávaný jako dříve jsou knihy. Pokud nás něco zajímá, tak pravděpodobně to prvně napíšeme do internetového vyhledávače na svém počítači nežli bychom šli si do knihovny vyhledat knihu na dané téma a poté hledat informaci v ní. Není to z důvodu, že by knihy již nebyly pravdivé, ale zkrátka je vyhledání informace na počítači rychlejší s pohodlnější. Naopak kniha je často důvěryhodnější zdroj informací. Na internetu lze najít mnoho tak zvaných dezinformací a ty dokáží velmi zásadně ovlivnit naše mínění. Internet má také ten problém, že je na něm opravdu velké množství informací, které nás může zahltit.

počítač na stole

Člověk se dokáže soustředit pouze na určité množství vjemů a pokus jich je moc, tak ztrácí pozornost a může se cítit zahlceně. Při hledání informací na počítači je velmi těžké se tomuto jevu vyhnout. Soustředěnost pouze na hledanou informaci je tedy další výhoda knih. Mají ještě ale jednu velikou nevýhodu, s kterou se bohužel velmi těžko bojuje a tou je aktuálnost. Pokud někdo píše knihy o různých faktech, tak třeba během 2 let mohou tyto informace být neaktuální, protože vyjde nový průzkum, který dřívější vědomosti vyvrací a podobně. Internet v kombinaci s počítačem nám přináší mnoho nových možností, ale starší zdroje informací se stále vyplatí zachovávat.