S příchodem prvních jarních dní vylézají i klíšťata? Jak proti nim bránit svoje psy?

Jen co sleze sníh a trochu se oteplí začínají se o slovo hlásit klíšťata a jiní ektoparazité. Ti napadají všechny teplokrevné hostitele, tedy nejen nás lidi, ale hlavně naše mazlíčky. Klíšťata přenášejí různé nemoci, která mohou psa dokonce ohrozit i na životě. Velmi důležitá je tedy prevence, která začíná u hygieny psa.

Mazlíčci

U psů, kteří mají hustou srst, je těžší klíště, nebo kousnutí od jiného parazita objevit. Ovšem díky pravidelnému koupání a vyčesávání srsti, alespoň 2x do týdne, můžeme parazity objevit.
Ne každý pes snáší koupání dobře, je tedy nutné jej pomalu navykat, naučit ho nebát se vody a sprchy. Začněte s malým množstvím vody a pomalým namáčením psa poléváním. Postupně množství vody zvyšujte a nakonec zkuste i sprchu. Některé psí šampony mají i antiparazitní účinek, ten je ovšem jenom krátkodobý. Vyčesávání je důležité především na jaře a na podzim, kdy psi línají.
 Mezi další potřebné kroky k ochraně psa neodmyslitelně patří antiparazitní obojky, spreje, pipety a tablety. Nejúčinnější ochranou je pipeta, která nejen odpuzuje ale i likviduje již přisátá klíšťata. Navíc pipetu můžete dát i štěňatům a kojícím fenám.

Mazlíčci

Málokdo ví, že i psa může nechat očkovat proti nemocem, které klíšťata přenášejí. Toto očkování by mělo být, stejně jako očkování proti vzteklině, samozřejmostí pro každého zodpovědného majitele psa. Takové očkování se provádí především v zimě, protože trvá než začne účinkovat.  Očkovat by se měla hlavně lovecká plemena a psi, kteří tráví více času v lese, na loukách a procházkách v přírodě.
pes

Žádný majitel psa nechce vidět svého miláčka trpět. Očkováním proti nemocem, které klíšťata a další parazité přenášejí lze zamezit nákaze a tím i velkým bolestem, které tyto nemoci provázejí. Pokud ovšem nechcete nechat svého psa naočkovat, poraďte se se svým veterinářem o vhodných prostředcích na ochranu vašeho psa.