Děti a jejich vztah k penězům

Učit děti správnému přístupu k penězům je dobré hned od malička. I když jim člověk chce dát všechno, po čem jejich srdce touží, někdy to právě kvůli penězům možné není. Když jsou děti malé, jen dost těžko dokáží pochopit, že všechno se koupit nedá a penízky jsou třeba na docela jiné věci, samozřejmě pro ně nedůležité.

hezké prasátko

Právě z toho důvodu je dobré formovat vztah k penězům již od útlého věku. Ideální formou je pravidelné kapesné, se kterým se bude muset dítě naučit zacházet a navíc sledovat, za kolik se dá jaká věc pořídit. Vy dodržujte jedno základní pravidlo, kapesné vyplácejte pravidelně, nikdy nezapomínejte, tedy podobně jako vy dostáváte svou měsíční mzdu. Tento model se doporučuje uplatňovat u dětí starších deseti let. U menších můžete začít s menšími částkami vícekrát během měsíce.

Je dobré zvážit, jakou formou budete kapesné vyplácet, zda zřídíte některý z dětských účtů nebo se dohodnete na hotovostní výplatě, záleží na věku. Oboje má svoje plusy i mínusy. U starších dětí je jistě výhodnější zřídit účet, zvykne si na ovládání účtu prostřednictvím internetu a na manipulaci s platební kartou.

Přiměřeně věku dítěte s ním řešte i problematiku pravidelných měsíčních výdajů domácností, aby mělo představu o tom, kolik stojí nájem, jídlo, drogerie, oblečení apod. Část svého kapesného by se měly naučit používat i na věci, které jste do té doby hradili vy. Stejně tak by si každý měsíc měly dávat stranou část peněz jako rezervu, mělo by to být kolem patnácti procent.
sedět na penězích

Kromě běžného kapesného by dítě mělo mít možnost přijít k penězům i jinak, např. za pomoc při velkém úklidu, údržbě zahrady apod., běžné domácí práce by však měli být samozřejmostí bez jakéhokoliv finančního ohodnocení.

A pokud bude dítě potřebovat větší částku převyšující kapesné, zafungujte obdobně jako banka, stanovte si pravidelné splátky a hlavně buďte důslední.