Co je to Yerba maté


Říká vám něco Yerba maté? Jedná se o čajový odvar, který se získává z jihoamerické tropické rostliny s názvem Ilex paraguariensis. Obliba této rostliny roste zejména díky schopnosti udržet lidskou mysl delší dobu v bdělém stavu.

čaj maté

Jak je to s kofeinem

Yerba maté obsahuje alkaloid kofein, jde o chemickou látku stejného složení, jako v kávě, pouze se jmenuje „matein“. Tato paralela je podobná s černým a zeleným čajem, kde se také vyskytuje kofein, i když se v lístcích čajovníku nazývá „tein“. Co je však důležité, je vědomí, jak v čaji maté kofein působí. V šálku kávy je kofeinu poměrně mnoho, přibližně 150 miligramů, ovšem v čaji maté sotva polovina. Pití čaje se také rozloží na několik nálevů, což obsah kofeinu dále rozmělňuje do většího množství vypitého odvaru, a tím pádem se kofein do organismu uvolňuje pozvolna. To je výhodné hlavně pro nepříjemnou útlumovou fázi, která po vypití kávy nastává poměrně brzy, a přichází razantně, zatímco u čajů je to výrazně mírnější a příjemnější.

Yerba maté

Výživové prvky versus kofein

V čaji maté se kromě kofeinu vyskytuje řada pro organismus přínosných látek organického původu, ty mohou vyvažovat působení kofeinu a navíc dodávat do těla důležité živiny. Měli bychom zmínit například stropové a minerální prvky, antioxidační látky a některé vitamíny, zejména skupiny B, provitamín A, vitamín E a vitamín C. V odvaru také naleznete hořčík, vápník, draslík, železo a také mangan.

Afrodiziakum

V současné době je lidská sexualita v ohrožení díky enormnímu výskytu stresu. Stres vyvolává u mužů erektilní dysfunkci a u mužů i žen způsobuje nárůst stresových hormonů, které vedou k hormonální dysbalanci a nechuti na sex. Yerba maté napomáhá nechuť na sex eliminovat tím, že podporuje přirozenou sexuální touhu jako přírodní afrodiziakum. Je to mnohem lepší řešení sexuálních problémů, než volně dostupné syntetické léky z pultů lékáren.

Podobné příspěvky