Octave, průvodce programem

  Hlavní stránka

  Předmluva

  Instalace

  Kapitoly

  Odkazy     Program Octave vznikl jako open-source. Je tedy volně stažitelný z internetu a není problém jej nalézt v mnoha mutacích pro různé platformy. Z těch základních vyjmenujme např. Unix (Linux), Mac OS či MS Windows. Jelikož nejrozšířenějším operačním systémem je OS Windows od firmy Microsoft - budu se věnovat instalaci pod tímto systémem.


Jako první vybereme jazyk instalace - s největší pravděpodobností to bude angličtina (čeština k dispozici není)
V další fázi se instalační program zeptá, jestli chcete pokračovat v instalaci ikdyž je tento program optimalizován pouze pro procesory řady x86 od společnosti Intel. Tato hláška se vás týkat nebude, pokud procesor této řady vlastníte. V opačném případě klikněte na OK - přesto, že tento procesor nemáte pokračujte.
Následuje licenční ujednání, které si před instalací samotného programu máte přečíst aby náhodou nevznikly právní potíže s používáním programu. Pokud s podmínkami souhlasíte klikněte na I agree (Souhlasím), v opačném případě na Cancel, což ukončí instalaci programu.
Dále máte možnost si vybrat jednotlivé komponenty programu, které se budou instalovat. První volba je samotný program Octave, dále pak odkazy do nabídky start a poslední je zástupce na plochu.
Posledním uživatelsky ovlivnitelným krokem samotné instalace je specifikace adresáře, kam se program nainstaluje.
Nyní následuje zkopírování souborů na disk - do zvoleného adresáře.
Po dokončení kopírování jste vyzváni k "donastavení" programu. V první části se vás instalátor ptá, zda-li máte v plánu používat jiný editor než je poznámkový blok. Pokud ano, zadejte cestu a název souboru, pokud vám vyhovuje poznámkový blok stačí stisknout enter.
Pokud používáte program pro ps soubory (typicky gsview nebo ghostscript), které jsou potřeba pro zobrazení jistých grafických funkcí zadejte cestu k tomuto programu, který používáte. V opačném případě stisknětě enter a necháte tak tuto volbu nevyplněnu.
Konfigurace programu je dokončena, stiskněte enter pro ukončení.
Instalace programu Octave je nyní kompletní, stiskněte Close pro ukončení instalátoru.
Po úspěšné instalaci můžete program spustit buď z plochy, kam se při instalaci umístil zástupce nebo přes nabídku start a položku GNU Octave 2.1.50 (resp. č. verze, kterou používáte). Pokud je vše správně, objeví se příkazová řádka programu a můžete začít pracovat.© 2006 Michal Just
info(a)octave.cz